februari 2021 | Linda Ericsson
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
    • Profil
    • Kategorier
      • Allt under 200:-
      • DIY
      • Elton
      • Graviditet
      • Hund
      • Inredning / Hem
      • Jobb
      • Kost
      • Kärlek
      • Lyx vs Budget
      • Mode
      • Motivation
      • Recept
      • Resor
      • Resultat
      • Samarbeten
      • Shoppingtips
      • Studentliv
      • Träning
      • Tävling
      • Vardag
    • Arkiv
      • februari 2021
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • november 2017
      • juni 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • januari 2016
      • oktober 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • januari 2015
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      • augusti 2013
      • maj 2013
      • februari 2013
      • januari 2013
      • december 2012
      • november 2012
      • oktober 2012
      • juli 2012
      • juni 2010
      Gå till ,[object Object]
      Instagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgrenInstagram lindamarialundgren
      rosachica
      rosachica
      Linda, 28 år, Göteborg

      Sök

      Jag är en 27 årig tjej från Göteborg som bor tillsammans med min älskade man Tom, vår son Elton född oktober 2018 och vår hund Ajax. Vår son föddes med en genetisk avvikelse och har därmed en väldigt allvarlig och extremt ovanlig epilepsi. Jag jobbar som sjuksköterska och i februari väntar vi barn nummer två. I min blogg får ni läsa om det som berör mitt liv och mina intressen samt följa Eltons resa. Kontakt: ericsson93@gmail.com
      • Instagram
      • Nouw

      Arkiv

      • februari 2021
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020

      Kategorier

      • Allt under 200:-
      • DIY
      • Elton
      • Graviditet
      • Hund
      • Inredning / Hem
      • Jobb
      • Kost
      • Kärlek
      • Lyx vs Budget
      • Mode
      • Motivation
      • Recept
      • Resor
      • Resultat
      • Samarbeten
      • Shoppingtips
      • Studentliv
      • Träning
      • Tävling
      • Vardag

      Beslut om omvårdnadsbidrag

      tisdag, 23 februari, 2021, 12:27

      Vi hade samtal för omvårdnadsbidrag för 3 veckor sedan och jag har längtat tills vi skulle få ett förslag på beslut. Vi har nämligen ett beslut som gäller till Maj i år och denna ansökan gäller från juni 2021, dvs att beslutet vi fick kommer vara från juni i år.

      (Här nedan kan ni se vad omvårdnadsbidrag är)

      Vi hade samtal för omvårdnadsbidrag för 3 veckor sedan och jag har längtat tills vi skulle få ett förslag på beslut. Vi har nämligen ett beslut som gäller till Maj i år och denna ansökan gäller från juni 2021, dvs att beslutet vi fick kommer vara från juni i år.

      Förra året i mars hade vi vårt första samtal om omvårdnadsbidrag, vi fick efter detta samtal ett förslag på 1/4 vilket ör den lägsta nivån (förutom avslag) och jag var inte speciellt nöjd. Så jag kompletterade med bättre intyg men beslutet ändrades inte. Det sega var dessutom att beslutet endast var till i år, så vi fick skicka in en ny ansökan i augusti förra året igen.

      Idag kom äntligen brevet i Kivra om förslag till beslut. Är skönt att allt gick snabbt och att vår handläggare skrev ihop sitt förslag snabbt innan det skickades till beslutsfattare. Jag tyckte att samtalet jag hade med handläggare gick sådär men jag hade samtidigt en känsla att hon förstod vår situation.

      Idag kom underlaget för beslutet och jag blev positivt överraskad när förslaget var på 3/4. Man kan få beslut på avslag, 1/4, 1/2, 3/4 eller ett helt. Så det känns skönt när vi fått ett förslag på 3/4 trots att han bara är 2.5 år. Förslaget gäller även till år 2037.

      Så detta känns nu som en lättnad!

      ( Det står att beslutet ännu inte är fattat eftersom man själv kan komma med komplettering om man inte är nöjd. Annars är det bara att ringa och säga att man är nöjd så får man det beslutet)

      Gillar

      Kommentarer

      Gravid vecka 40

      måndag, 22 februari, 2021, 07:19

      Dagarna går så extremt långsamt just nu. Jag sover dåligt på nätterna, är uppe runt 6 gånger per natt för att kissa. Hon trycker så mycket på blåsan så man måste springa så många gånger. Jag är riktig trött på dagarna och då man är hemma nu så går dagarna rätt långsamt. Är tur vi har hund så man får komma ut då och då när jag orkar. Något jag är glad över är att foglossningen känns lite bättre så kan gå ut och gå lite. Dock får jag mycket förvärkar men jag känner att det är värt det, jag mår så mycket bättre psykiskt när man fått gå ut och gå.

      Jag längtar så mycket tills det är dags men samtidigt känner jag att jag inte är redo haha. Det är dock lite mysigt att gå runt och vänta på något som man inte vet när och hur det kommer starta. Kommer jag ha en vattenavgång? kommer det starta med värkar? kommer jag få igångsättning? Ingen vet ännu och det är en mysig känsla att inte veta.

      Förra veckan firade vi att Elton varit fri från synliga kramper i 2 år. Så underbart att kunna fira det. Sen fyllde jag även år i veckan. Tänk att jag redan är 28 år.

      • Graviditet
      • (3)

      Gillar

      Kommentarer

      Fynda billigaste bröstpumpen och annat till graviditet/amning.

      måndag, 15 februari, 2021, 10:45

      Igår satt jag och skulle beställa hem lite nya delar till min bröstpump. Jag hade en Medela Swing med Elton och jag var riktigt nöjd. Jag började pumpa ganska tidigt för att spara om vi t.ex var ute på promenad och vi lätt ville ge honom mat eller för att spara om Tom skulle kunna ge. Jag kunde tyvärr bara amma Elton i cirka 1 månad innan vi åkte in till sjukhuset för hans kramper. Och kort därefter började han med en kost som bara bestod av lite av min bröstmjölk. Men jag fortsatta pumpa för att han skulle få lite av den och sen pumpade jag vidare i 2 månader till och donerade massa mjölk.

      Vi hade som sagt Medela Swing som bröstpump, älskade att den var elektrisk och jag släppte väldigt bra till den. Sen använde vi även flaskan Medela Calma som är lite speciell då den gör det lättare att kombinera amning och flaskmatning. Elton hade inga problem att ta både flaskan samt ta bröstet med denna. Sen var förvaringspåsarna även perfekt för att kunna frysa in eller ha i kylskåpet.

      Jag beställde igår lite saker från Babyland som har 25% rabatt på saker för graviditet och amning. Ett tips är att köpa t.ex bröstpump, amningsbh, bindor, salva osv då mycket blir billigast på nätet med koden HJÄRTKOD. De har dessutom FRI FRAKT oavsett köpesumma.

      • Shoppingtips
      • (4)

      Gillar

      Kommentarer

      rosachica

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41